Zeynep Beyza AkselGenç Solistler PROJESİ-Gazi Üniversitesi Akademisyenler ve İdari Personel Türk Sanat Müziği Korosu /Hitit Günesi Türk Sanat Müziği Korosu /Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Sanat Müziği Korosu /Kolin Türk Sanat Müziği Topluluğu/Engürü Türk Sanat Müziği Korosu/İtü Birlik Türk Müziği Korosu

Zeynep Beyza Aksel kimdir?
10 Ocak 1997 de İstanbul Üsküdar’da doğdum. İlköğretimimi İstanbulda tamamlayıp 2007 yılında Ankaraya geldim. Ortaöğretimimi ve lise öğretimimi Ankarada tamamladım. 2007 ve 2010 yılları arasında Ömer Öcal, Demir Karabaş ve Serhat Çiğiltepe’den keman dersleri alma şansını yakaladım. Şu an Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyim.
İlk olarak musiki ile tanışma hikayenizi bizimle paylaşabilir misiniz?
6 yaşındayken, ailemden doğum günü hediyesi olarak bana içinde thm eserleri olan bir kaset istemiştim. İçindeki bütün eserleri ezberleyip, sanatçıların icra ettiği gibi söylemeye çalışıyordum. Bir yandan oyuncaklarımla oynarken bir yandan bu eserleri mırıldanmam ile ablam Hatice Kübra Aksel tarafından sürekli teşfik edildim. Ablamın keman kursuna ziyarete gittiğimde rica üzerine, değerli sanatçı Ömer Öcal’a ‘Hastane önünde incir ağacı’ eserini okudum. Ömer Hocamın şaşkınlığı kelimelere ‘yavrum sen kaç yaşındasın da bu eseri okuyosun, bu yaşta bu ne keder böyle!’ şeklinde döküldü. Sonra Ankaraya taşınmamız ile hayatımın en büyük şanslarından biri olan Demir Karabaş ile hem keman hem de repertuar derslerine başladık. Yaşımın küçüklüğüne rağmen benimle son derece içten bir şekilde ilgilenip, Türk Sanat Müziği eserlerini bir yandan ud çalıp bir yandan okuyarak öğretti bana. Demir hocamın erken vefatı ile içimde çok büyük bir burukluk oluşsa da hep ‘Demir hocam hayatta olsaydı hep daha çok çalışmamı isterdi’ düşüncesiyle asla pes etmedim ve şimdi Demir hocamın öğrencisi, değerli keman sanatçısı Serhat Çiğiltepe’nin çok büyük yardımları ve destekleri sayesinde çeşitli korolarda çalışmalarımı sürdürmeye çalışıyorum.
Bulunduğunuz koro ya da korolar hangileri?
-Gazi Üniversitesi Akademisyenler ve İdari Personel Türk Sanat Müziği Korosu (Çiğdem Gürdal şefliğinde)
-Hitit Günesi Türk Sanat Müziği Korosu (Tahir Aydoğdu şefliğinde)
-Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Sanat Müziği Korosu (Şentürk Deveci şefliğinde)
-Kolin Türk Sanat Müziği Topluluğu (Hasan Eylen şefliğinde)
-Engürü Türk Sanat Müziği Korosu (Vedat Kaptan Yurdakul şefliğinde)
-İtü Birlik Türk Müziği Korosu (Özgen Gürbüz şefliğinde)
Çankaya Üniversitesi bünyesinde sanırım konservatuar ve müzik öğretmenliği bölümü de var. Hukuk’un yanında müzik öğretmenliği bölümü de okumak ister miydiniz?
Kesinlikle çok isterdim fakat bölümümün ağırlığı dolayısıyla gerekli özeni gözteremeyeceğimden çekinerek bu düşünceye cesaret edemedim açıkçası.
İyi bir solist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır?
Bunun tanımı yapmak benim için biraz iddialı olacaktır. Fakat iyi solist dendiğinde aklıma gelenleri söylecek olursam iyi bir müzik eğitimi, mütevazilik, kendini tanımak, sınırlarını bilmek ve müzik tutkusu diyebilirim.
İyi bir koro olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır?
Her şeyden önce ekip çalışmasının tanımına vakıf olabilmektir, benlikten uzak, sanat için ne gerekiyorsa onu yapmaktır. Sabretmektir. Koro şefinin otoritesine ve tecrübelerine her zaman güvenmektir. Parçaların oluşturduğu bütünün arkadaşlık, dostluk ve müzik sevgisi gibi duygularla pekişmesidir…
Koro içinde repertuar çalışmalarınızdan bizlere bahseder misiniz?
Şeflerimin önceliklerini de göz önünde bulundurarak genellikle klasik türk sanat müziği icra etmeye çalışıyorum. Bunun sebebi unutulmasını asla istememem.
Bulunduğunuz koro ya da korolarda Ankara dışında konser verdiniz mi?
Malesef.
İlk solo ilk heyecan tarifsiz bir mutluluk. Söz sizde…
Gerçekten tarifsiz bir mutluluk. Eseri provalarda icra etmeye çalıştığınız andan başlayıp, konser günü isminizin anons edildiği an maksimum seviyeye ulaşan bir heyecan. Mikrofonun başına geçtiğim an ise hiç bitmesini istemediğim, en mutlu en huzurlu hissettiğim zamanlar. Anlatılması zor fakat yaşaması asla unutulmaz duygular.
Genç solistler projesi hakkında duygu ce düşümceleriniz nelerdir?
Gençlerin bu şekilde desteklenmesi gerçekten çol güzel. Projeyle ilk karşılaştığımda heyecanımı saklayamamıştım. Her şeyden önce Türk Müziğinin gençler tarafından da gerekli değeri bulması, gençler tarafından daha çok dinlenmesi ve sevilmesi için bence büyük bir adım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sağolun.
Reklamlar