Mehmet Çelik-Genç Solistler Projesi(Yalova Musiki Derneği)

Mehmet ÇELİK kimdir ?

Kendi halinde,hayatın getireceklerine dair umutlu,hayatın getirdiklerine karşı ise şükredebilen; güler yüzlü,saygı ve sevgiyi ön planda tutan,çevresi tarafından gayet eğlenceli buluna bir geçtir mehmet çelik.

21.02.1989 tarihinde Yalovanın Armutlu ilçesinde dünyaya geldim. Üniversite yıllarıma kadar Armutlu sınırları dışına pek çıkmadım.16 yaşımda Dumlupınar Üniversitesi Maliye Lisans programını kazandım ve dört yıl Kütahyada yaşadım.Askerliğimi kısa dönem jandarma er olarak acemilik kayseride ustalığımı ise bozkırın tezenesi rahmetli Neşet ERTAŞ`ın memleketi kırşehirde tamamladım.

   İlk olarak musiki ile tanışmanız nasıl oldu ?

Muhtemel ki bebeklikten beri tanışıyorum. Ailemizde ve çevremizde şarkı söyleyen,mevlüt okuyan insanlar olduğunu düşünürsek çok erken yaşta musıki ile tanıştığımı söylemem abartı olmaz sanırım.

   Yalova musiki derneği ile tanışmanız nasıl oldu ?

2016 yılı mayıs ayında Yalovada kaydolduğum bir kpss kursunda eğitime devam ederken ,derneğe üye olan akrabalarımın daveti üzerine çalışmalarına katıldım.Bu güzel ortamı ve aile sıcaklığını tadınca bir daha kopmak mümkün olmadı.

 Faruk Ömer ÖSKAN gibi değerli bir şef ile çalışmak nasıl bir duygu ?

Faruk hocamla çalışmak; kollarını açıp kendimi boşluğa bıraktığımda düşmeyeceğimi bilmek,en dipte olduğunu düşünürken en tepeye yürümek,hiç yapamam dediğin şeyleri yapmak,hayallerine adım adım yaklaştığını hissetmek,sevildiğini ve önemsendiğini hissetmek, kendimi çocuk gibi hissetmek gibi bir duygu

Koro arkadaşlarım içinde birkaç şey söylemek istiyorum.Hepsini çok seviyorum. Desteklerini hissediyorum. Bana bakarlarken gözbebeklerinde sevildiğimi görüyorum.Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi gönderiyorum.

 İyi bir solist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır ?

İyi bir solist hicaz ile kalp sızlatmalı, hüzzam ile hüzne boğmalı,nihavend ile sakinleştirmeli, uşşak ile kuvvetlendirmeli ,rast ile gevşetmeli ,segah ile büyülemeli, hüseyni ile toprak kokutmalı, acemaşiran ile romantizm katmalı …. İşin özü seslendirdiği makamın duygusunu ilk önce kendi anlayıp daha sonra dinlettiği kişilere nakşetmeli. Ruhu üflemeli , bedeni söylemeli.

İyi bir koro olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır ?

Sıcak bir aile ortamının hakim olduğu,fikir ve inançlara saygı duyulan,birlikte başarmanın hazzını yaşayabilecek, toplu kurallara uyum sağlamaya hazır insanların bir araya gelmesiyle oluşmalı koro. Kelime anlamı ne kadar çoğul olsada tek ses olunabilmeli. Bencillikten ,burnu havadalıktan ,ukalalıktan uzak kalınmalı…

  Yalova musiki derneği çalışmalarından bahseder misiniz ?

Derneğimiz 20 Ağustos 2017 tarihinde farklı illerden gelen bir çok koronun katılımıyla Türkiyenin en büyük korosunu oluşturdu ve dev bir konser verdi.Bu konser kaçkar tden canlı olarak yayınlandı.YALOVA YÜRÜYEN KÖŞK VE ATATÜRK KONSERİnde bende solo performansı gösterdim ve en güzel tecrübem oldu.

Derneğimizde sosyal açıdanda bir çok etkinlik yapılmakta. Diyaliz merkezlerinde müzik terapi etkinlikleri,huzurevlerinde moral günleri, sokakta yaşayan dostlarımızın yararına yapılan etkinlikler, usta isimleri anma konserleri, şehr-i ramazan etkinlikleri, kadın hakları etkinleri, hastalıklara farkındalık yaratmak için yapılan etkinlikler vs. gibi daha saymakla bitmeyecek kadar çalışmalarımız mevcut.

Derneğimiz bünyesinde ayrıca ; resim,piyano,şan,işitme,perküsyon,bateri,gitar,yan fülüt,batı keman,ud,kanun,ney,klarnet,tsm keman,bağlama,nota solfej gibi birebir verilen kurslarda her yaştan müziksevere hizmet etmekte .

Ayrıca belirtmem gerekirki Yalova Musıki Derneği , Türk Musıki Federasyonuna (TÜMFED) üye bir dernektir aynı zamanda.

 Yalova musıki derneğinde solist olarak ilk kez ne zaman görev aldınız ?

2016 yılı Mayıs ayında koroya katıldım. Çalışmalarımız genel olarak rast makamı üzerineydi. Büyülenmiş gibiydim.Anlamını dahi bilmediğim bir söz yığını müzik ile birleşince beni bu denli nasıl içine çekmişti anlayamamıştım. Bu duygu karmaşasında öğrendiklerimi tekrar etmeye çalışırken sesimi beğenen arkadaşlarım beni solo denemem için yüreklendirince ilk atağımı gerçekleştirdim . 30 Ekim 2016 CUMHURİYET KONSERİnde ilk denemem olan Giriftzen Asım Bey`in ”Hab gah-ı yare girdim arz için ahvalimi” adlı eserini icra ettim.

  İlk konser ilk heyecan bize bu duyguyu anlatır mısınız ?

Bence bu ne bir duygu ne de bir heyecan…Bu bildiğiniz bir tür sağlık problemi.Gözlerde kararma,yüksek kalp ritmi,dizlerde halsizlik,istem dışı haraketler,hafıza kayıpları vs. ne ararsanız yani.

 Ciddi bir çalışmanın hikayesi ve emeğin ürünüdür musıki. Sizce Klasik Türk Musıkisi ile günümüz musıkisi arasında temel farklar neler ?

Teknik değerlendirmeler yaparak bu soruya yanıt vermem imkansız fakat duygusal yaklaşırsak birkaç cümle kurabilirim.Klasik eserlerden aldığım hazzı günümüz eserlerinden alamıyorum. Bundan günümüz eserlerini sevmediğime dair bir kanı çıkmasın ortaya ama ben biraz geri kafalıyım.Klasik eserler candır.

 Her şarkının farklı bir hikayesi vardır ve her hikayeninde farklı bir notası. Sizi siz yapan ,sizi en iyi anlatan şarkı yada makam hangisi ?

Tabiki eserler güfteleriyle kalbimize , notalarıyla kulaklarımıza seslenir.Fakat sözler notlarla kucaklaşınca ruhumuza seslenmeye başlar. Ben beni anlatan şarkıları seçmek yerine şarkıların neyi anlatmak istediğiyle ilgileniyorum.Bana nasıl sesleniyor ona bakıyorum .

Makam olarak nihavent seslendirmeyi ,rastı dinlemeyi seviyorum.

 Genç solistler projesi hakkında duygu ve düşünceleriniz neler ?

Bu proje hayatım boyunca belkide hiç göremeyeceğim ve hitap edemeyeceğim insanlara kendimi ve derneği anlatmam bakımında bir fırsat. Bu tip projelerle kazanılan her tecrübe muhakkak genç solistlerin gelişimi için önemli. Bende böyle bir projeye dahil olmaktan ötürü büyük heyecan ve mutluluk duydum .

müzikle kalın….

Reklamlar