Genç Solistler Projesi Pınar Atiker Emir-Bursa Yüzüncü yıl Türk Sanat Müziği Korosu

Pınar Atiker Emir kimdir?

Ben Pınar Atiker Emir,1977 Samsun doğumluyum, ilk ve orta öğrenimimi Samsunda yaptıktan sonra eğitimimin devamını Ankara da tamamladım. Hemşireyim, halen Bursa da bulunmaktayım, evliyim.

 

İlk olarak musiki ile tanışmanız nasıl oldu?

Ben müziği seven bir ailede büyüdüm, amcam tanbur çalarken bana şarkılar öğretirdi sonraları ortaokuldayken okulumuzda ud çalan bir öğretmenimiz vardı ve türk sanat müziği korosu kurmuştu ben de oraya katıldım. o zamanın türk sanat müziği şarkılarını dinlerdim ve söylerdim hatta şarkı sözlerini yazdığım bir şarkı defterim vardı oraya sevdiğim şarkıların sözlerini yazar sonrada ayna karşısında söylerdim.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı ve müzik dolu yıllar

evet, konservatuara başlamadan bir yıl önce ud dersleri almaya başlamıştım, daha sonra musiki bilgimi biraz daha genişletmek istedim ve bunu sistemli bir şekilde konservatuarda alabileceğimi düşündüm ve sınavlarına başvurdum, sınavı kazandım ve 4 yıllık bir eğitim aldım.

 

Müzik herkes için önemli bir yer taşır sizce notaların hayatınızdaki yeri nedir?

Özellikle benim için çok önemli, benim hayatımın her döneminde müzik oldu ve inşallah da olmaya devam edecek. sanatın duygu işi olduğunu düşünüyorum  ve bu müzik içinde oldukça geçerli bizler duyguları seslendiriyoruz ,bu bazen hüzün olur bazen mutluluk bazen aşk bazen pişmanlık…işte notalarda bu duyguları yazmak için kullandığımız işaretler, dile getirmek için onları kullanıyoruz.

 

Geçmiş dönemlerde çalışma fırsatı bulduğunuz hocalar kimler?

Uludağ üniversitesi Güzel sanatlar fakültesinden  sayın Yrd.Doç.Dr. Aydın ATALAY hocamla çalışmalarımız oldu, daha sonra Devlet Sanatçısı Sayın Kutlu PAYASLI bey’le 2 yıl çalıştık, Halen devlet korosundan emekli ud sanatçısı ve bestekar Sayın Burhan DURUCU hocamla musiki çalışmalarıma devam ediyorum.

 

İlk konser ilk heyecan tarifsiz bir mutluluktur duygu ve düşünceleriniz neler?

Sahnede olmak ve büyük bir saz ekibiyle şarkı söylemek benim hayallerimden biriydi. tabi ki oldukça heyecanlanmıştım, şarkıyı seslendirdim ve alkışlar… harika bir duyguydu.

 

Yüzüncü yıl türk müziği korosu ve buraya giriş hikayeniz nedir?

Koromuz 3 yıl önce kuruldu.türk sanat müziğiyle ilgilenen arkadaşlarım aracılığıyla haberim oldu ve klasik eserlerin çalışılacağı bir koro olması ilgimi çekti ve koroya katıldım.

 

Sizce iyi bir solist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır?

Tabi ki çalışmak, özellikle Alaattin YAVAŞÇA, Bekir Sıtkı SEZGİN, Meral UĞURLU gibi sanatçıları çok iyi dinlemek, iyi bir musiki bilgisine sahip olmak, kendi sesini tanımak, hissiyatınız, sahne duruşunuz,sazlarla uyum içerisinde olmak.

musikiyle ilgili yeni şeyler öğrenmeye açık olmak gibi şeyleri söyleyebiliriz.

 

İyi bir icracı ile solist arasındaki temel farklar?

Günümüzde her ikisi de aynı anlamda kullanılmaktadır. icra sazlar için kullanılan bir terim gibi görünse de sazın da solisti olur, saz heyeti içindeki herhangi bir enstürmanın tek başına çaldığı bölüm onun solo performansıdır ve o da bir solisttir.

 

Sizce iyi bir repertuar oluşturmanın püf noktaları nelerdir?

Durum ve şartlara göre repertuar değişebilir, bir konsere mi yoksa özel bir davete mi hazırlayacağız? Dinleyicinin musiki bilgisi hazırlanmada önemli ve tabi ki bir diğer önemli olan şey seçilen eserlerin solistin sesine uygun olması.

 

Yüzüncü Yıl Türk Müziği Korosu olarak çalışmalarınızdan bizlere bahsedermisiniz?

Koromuz 3 yıl önce Bursa da kuruldu , koro şefimiz devlet korosundan emekli ud sanatçısı ve bestekar Sayın Burhan DURUCU . koromuzun amacı bir koldan insanları eğlendirmek diğer koldan ise sanatçı yetiştirmek dolayısıyla koro çalışmalarımız esnasında bizler musiki bilgileri de alıyoruz. seçilen eserlerin icrasında geleneksel tarzı benimsemiş olmakla beraber, klasikten günümüze klasikleri ihmal etmeden günümüze yakın bestekarların eserlerine de yer veriyoruz.

 

Genç solistler projesi hakkındaki duygu ve düşünceleriniz nelerdir?

Böylesine güzel projeler biz solistler için çok iyi bir motivasyon olmakla beraber  günümüzde Türk Musıkisinin tanıtımı için de önem arz etmekte. Bu projede bana da yer verdiğiniz için teşekkür ediyor ve genç solistler projesinin başarılı olmasını diliyorum.

 

Reklamlar