Fırat AVCI- Genç Solistler Projesi-Kadıköy Belediyesi Hanende Tsm Korosu

FIRAT AVCI RESİM

Genc solistler projesi 2.sanat sezonunda da degerli solistleri agirlamaya devam ediyor

Firat bey oncelikle projemize gostermis oldugunuz ilgi ve alakadan oturu tesekkur ediyorum
-Biraz kendinizden bahsedermisiniz ?
Berk Bey musıkiye ve genç solistlere vermiş olduğunuz değer için teşekkürlerimi iletmek isterim. Sizin bu desteğiniz sayesinde yeni projelere imza atan genç solitler ve koroların başarısında katkınız olması mutluluk verici. Kendimi tanıtacak olursam 1981 İstanbul doğumluyum, Bekarım, İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum aynı zamanda musıki yaşamımın yanı sıra özel bir şirkette İnsan Kaynakları sorumlusu olarak görev yapmaktayım.
-Musiki ile ilk tanismanizi bizlerle paylasirmisiniz ?
Musıki ile tanışmak aslında doğuştan gelen bir yetenektir diyebiliriz. İçinizde o o musıki aşkı var olarak doğmuş iseniz zaten küçük yaşlarda sizin yakanıza yapışmaya başlıyor ve siz istesenizde istemesenizde o sizi bırakmıyor. Yeteneğiniz varsa bir şekilde yolunuz Musıki ile veya müziğin herhangi bir alanıyla kesiştiriyor.
-Musiki anlaminda hangi hoca yada hocalardan destek aldiniz.Hangi degerli hocalarla calisma firsatiniz oldu ?

Musıkiye 1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel bir Vakıf Konservatarı olan ” Boğaziçi Musıki Vakfı Türk Müziği Konservatuarı”nda başladım. Kurucu hocası Sözer Yaşmut olan okul 6 sınıftan oluşup Usül, Nota, Nazariyat, Makam Uygulamaları ve Repertuar derslerinden oluşmaktaydı. Aynı zamanda Şan ve ensturman dersleride verilmekteydi. İlk 3 yıl Amatör eğitim dönemi ve ikinci 3 yılı başarıyşa tamamlayan öğrenciler ise Profesyonel eğitim dönemi diploması almaya hak kaznırlardı. 6 sınıflık eğitim sürecini 4 yılda başarıyla bitirmiş bulunmakta olup, aynı okulda hocalık yapmaya başladım ve 2003 yılında Kadıköy Evlendirme Dairesinde 22 yaşında bir koro şefi olarak ilk konserimi yönettim. Bu süreçte Opera Sanatçısı Sn. Nuri Candaş’tan Şan eğitimi, TRT Sanatçısı Sn. Cengizhan Sönmez ve TRT Sanatçısı Sn. İnci Çayırlı’ dan Repertuar ve uslup dersleri ve TRT saz sanatçısı Oytun Uçar’dan Ud dersleri aldım. 2005 yılında yeni bir oluşuma dahil olarak  Kanun sanatçısı Sadık Kavas ve Koro şefi ses sanatçısı T.Esra Bozkurt İrikaya şefliğinde kurulan‘’Aşiyan Musiki Derneği’’nde kurucu üye ve yardımcı hoca olarak görev aldım. Ses sanatçısı Sn. Zeki Çetin’e ait müzikholde hanende olarak görev yapıp, zaman zaman TV Programlarında Sn. Bülent Ersoy, Sn. Gökhan Sezen, Sn.Ayşen Birgör gibi ses sanatçılarına vokallik görevinde bulundum. 17.05.2017 tarihinde uluslararası Lions Dernekleri 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Federasyonu ile Kadıköy Belediyesinin birlikte düzenlemiş oldukları ‘’Altın ödüllü Amatör Ses Yarışması’’ nda ‘’Umut Veren Genç Yetenek’’ özel ödülüne layık görüldüm.  

 
-Sizce iyi bir solist olmanin temel nitelikleri neler olmalidir?
Sadece Solistlik değil, yapmaya gönül verdiğiniz her işte en iyisini yapmak fakat en iyisini yaparken mütevazi olmak, kendinden önce gelen hocalarını hiçbir zaman unutmayıp kıymetbilir olmak gerektiği düşüncesindeyim. Fakat hocalarımızında gençleri her zaman destekleyen özellikle birlikte çalıştığı öğrencilerinin manevi anlamda yanında olan hocalardan olmalarını ümid ediyorum.Bundan sonra ikinci olarak iyi bir kulak (ritim duygusu), disiplin ve çalışmak, çalışmak, çalışmak…
-Sizce iyi bir koro olmanin temel nitelikleri olmalidir ?
Öncelikle koro içinde uyum çok önemli bunun müzikal manada değil, karakteristik özellikler anlamında,kişisel değerler anlamında, hayata bakış açısı anlamında, özveri ve disiplin anlamında, birçok unsurdan meydana geldiğini düşünmekteyim. Ve korolarda her görüşten her düşünceden üyenin varolduğu kabul ederek insana saygı mantalitesi içerisinde , karşılıklı saygı, sevgi hoşgörü çatısı altında çalışmaların yapılması gerektiği düşüncesindeyim. İçinde bulunduğumuz bu dönemde özellikle Amatör korolarda siyasi görüşlerin çatıştığı, bir ötekileştirme çabalarının var olduğunu görmekteyim. Müziğin evrensel bir olgu olduğunu düşünecek olursak kesinlikle kendi korom dahil hiç bir musıki yapılan eğitim yuvasında Siyasi tartışmalara  asla yer verilmemesi, herkesin birbirinin düşüncesine saygı duymayı öğrenmesi gerektiği,düşüncesindeyim. Bunun yanısıra çalışmalarda özveri, disiplin, bol tekrar ile başarılı bir koro elde edileceği kanaatindeyim. Ayrıca her koristin mutlaka nota eğitimine önem vermesi ve en azından bir ensturman çalabiliyor olmasını şiddetle tavsiye ederim.
-En son Trt Istanbul Radyosu Keman Sanatcisi Talat er beyfendinin calistirdigi koroda yer aldiniz .Talat Er gibi degerli bir hoca ile calismak nasil bir duygu ?
Belirttiğiniz gibi kendisi TRT İstanbul Radyosunun usta bir keman sanatçısı ve değerli bir hocadır.  Kendisiyle çalışmaktan son derece keyif aldım. Emekleri için teşekkür ederim.
-Adi gibi ozel bir koroyu calistiriyorsunuz Peki neden Hanende Tsm Korosu?
Aslında TSM Korosu kurmak yakın gelecekte aklımda olmamasına rağmen koromuzun ismi geçtiğimiz yıl Pınar Müzikhol’de  Hanende olarak görve başlamam neticesinde koyulmaya başlanmış ve biz bunun farkına varmamışız. Ve gelişmeler silsilesi beni koro kurma ve ismine karar verme noktasına getirdiğinde aklıma ilk gelen isim ” Hanende TSM Korosu” oldu. Allah bir yol çizer ve bize sadece oynamak kalır. 
-Yeni bir koro olmanin verdigi avantajlar / dezavantajlar neler ?
 Aslında illaki avantaj ve dezavantajları mutlaka vardır fakat yeni bir koro kurmaya karar verdiğinizde her zaman gelebilecek eleştirilere açık olmalısınız çünkü insanlar sizi tanımıyor, güvenmiyor neler yapabileceğinizi tahlil edemiyorlar belki kendilerince sebepleri olabilir hepsine saygı duymak ve sadece yaptıklarınızla sizi tanımalarına fırsat vermek gerektiğini düşünmekteyim. 
-Hanende tsm korosu olarak Sosyal sorumluluk projeleriniz olacak mi .Bu projelerde Hanende tsm korosunun yeri ne olacak ?
Yukarıdaki satırlarımda belirttiğim gibi inşallah zaman içerisinde sosyal sorumluluk projelerimiz olacak fakat bunun için biraz zamana ihtiyacımız var. Çalışmalarımızı bu amaç doğrultusunda yapmaktayız.
-Genc Solistler Projesi. Hakkinda duygu ve dusunceleriniz neler?
Bildiğim kadarıyla şuana kadar yapılmayan bir projeyi hayata geçirdiniz ve sadece kendi iliniz değil tüm ülke çapında koroları ve genç solistleri desteklemektesiniz. Bu eşsiz projenizi şahsım ve HANENDE TSM Korosu olarak kutluyor tebrik ediyorum.
-Son olarak genc bir solist olarak Kadikoy Belediyesi Hanande Turk Sanat Muzigi korosunu kurdunuz Hanende tsm korosu olarak hedefleriniz neler olacak?
Hanende TSM Korosu olarak vizyonumuz ağır ama büyük adımlara  büyümekle birlikte sosyal sorumluluk projelerine yer veren bir koro olmak diyebiliriz. Hedefimiz her zaman her koşulda başarmak.
Son olarak tüm koro şeflerimize, korist arkadaşlarımıza bol alkışlı, başarılarla dolu bir sezon diliyorum.

M.FIRAT AVCI

Reklamlar