Emine Özer/Genç Solistler Projesi-Vedat Kaptan yurdakul Engürü Terrenüm Klasik Türk Müziği Topluluğu

 Emine özer kimdir? 

12.09.1997  yılında Şırnak Cizre ‘de doğdum.
ilkokul,Ortaokul eğitimimi  Şırnak’ ın Kasrik Köyünde Meşeiçi Şehit Bülent Deveci İlköğretim okulunda tamamladım .
Lise eğitimimi  Siirt  Takasbank Güzel Sanatlar Lisesinde tamamladım.
Üniversite eğitimime öncelikle Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi  Eğitim Fakültesi  Müzik öğretmenliği bölümü’de lisans 3. sınıfa  kadar devam ettim . Şuan  son sınıf olarak Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği  Bölümün’de  ögrenciliğime devam etmekteyim.

Ilk olarak musiki ile tanışma hikayenizi bizimle paylasirmisiniz ?

Daha çok küçük yaşlarda Babam dan Bağlama çalmayı öğrendim ve bu sayede müziğe ilk adımlarımı atmaya başladım .  Ailemin desteğiyle  ablamla  aynı güzel sanatlar lisesini  kazandım lise de iken çeşitli Halk Müziği ve Sanat Müziği yarışmalarında  dereceler aldım bu kendimi müziğe daha çok adamama  güzel bir sebep oldu  .4 Yıllık eğitimimden sonra yetenek sınavıyla Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik öğretmenliği bölümü ‘nü kazandım oradan da Farabi değişim program ile Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik öğretmenliği bölümü’ne geçiş yaptım Ankara da değerli hocalarla müzik eğitimimi dahada geliştirmeye başladım  .Hem halk müziğini hem de Sanat müziğini çok seviyorum ve kendimi her iki alandada geliştirebilmek adına çalışıyorum .Müzik benim için çok kıymetli  ve kendimi en çok bu alanda geliştirmek,tanıtmak istiyorum,geleceğe dair hayallerimde yine müzik üzerine
Doğru hedeflere doğru planlar çizerek daha çok ilerleme kaydetmeyi amaçlıyorum


Musiki sizce ne ifade ediyor ?

Musiki :Dinlerkende ,söylerkende kendimi en iyi hissettiğim anlara şahitlik ediyor müzik.Kendimi en iyi müzikle,şarkı söylemekle ve dinlemekle ifade ettiğimi düşünüyorum  hedeflerimin ve umutlarımın doğru  adresi müzik diyebilirim.

Tahsil hayatiniz boyunca yer aldiginiz koro/korolar hangileri?

Genellikle lise ve üniversitede çeşitli  korolarda bulundum buralarda,yine bir çok  konserlerde hem solist hem korist olarak görev aldım .Ankara’da da Vedat Kaptan Yurdakul’ un Şefliğini yaptığı Engürü Terennüm Türk Müziği Topluluğu adı altında çok güzel bir koroda bulunmaktayım. Gazi Üniversitesinde de Çiğdem Gürdal’ın şefliğinde Sanat Müziği Korosunda da bulundum ve hala bu korolara devam etmekteyim.


Solist olmanin temel nitelikleri neler olmalıdır?


Solist olmak en başta yaptığımız işe saygı duymayı ve severek ,hissederek yapmayı gerektirir bence. Doğru yerde ,doğru zamanda da doğru kaynaklardan beslenerek iyi bir solist olmayı hedeflemiş oluruz ve bu icramıza da yansır.

Koro olmanin temel nitelikleri neler olmalidir?

Koro görsel açıdan düzen gerektiren,ses uyumlarını , tınıyı ve ahengi sağlamak için birliği sağlamayı gerektiren bir grup çalışmasıdır.

Musiki anlaminda hedefleriniz neler olacak?

Kendimi bu alanda daha çok geliştirebilmek,sesimi daha çok insana duyurabilmek ve bu alanda akademik ilerleme kaydetmek istiyorum. Bu zengin Musiki nin daha çok değer görmesidir dileğim .Biz gençlere bu yüzden daha çok sorumluluk düşüyor çünkü geleceğin mirasçıları bizleriz. Ben de elimden geldiğince bu müziğe en iyi şekilde katkı sağlamaya çalışacağım

Genc solistler projesi hakkindaki duygu ve dusunceleriniz neler?

Genç solistler projesinin biz gençlerin kendisini tanıtma,sesin daha çok kitleye duyurma  açısından doğru adres olduğunu düşünüyorum, Musiki adına atılmış güzel bir adım ve biz gençlere icracilara verilen değerin bir göstergesidır .Bu güzel proje için tüm genç solist arkadaşlarım adına ayrıca teşekkür ediyorum .

 

 

Reklamlar