Derya Özer -Genç Solistler Projesi

Derya Özer KİMDİR ?

 

1996 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kasrik köyünde doğdum ,ilk ve ortaokulu köyümde bitirdikten sonra ailem ve öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Siirt’te Takasbank Güzel Sanatlar Lisesin’de Müzik bölümü okudum ve 2013 yılında mezun oldum. Aynı yıl içinde Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünü kazandım. Üniversitemin 2. yılında Üniversiteler arası değişim programı(Farabi) ile İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde eğitim gördüm, sonrasında 3. Sınıfta tekrar kendi üniversiteme,Gazi Üniversitesi’ne geri döndüm, burada halen eğitimime devam etmekteyim.

Ilk olarak musiki ile tanışmanız nasıl oldu ?

Daha çok küçük bir bebek iken annem ve babam bir gece saatlerce ağladığımı ve hiç bir şekilde beni susturmadıklarını anlatırlar ,babam son çare bağlamasını eline alıp bir türkü seslendirmeye başladığı anda susmuş büyük bir zevkle dinlemişim ,ve o geceden sonra her ağladığımda babam eline bağlamasını alır türkü söylemeye başlarmış. Benim müzik yolculuğum tam da bu zamanlar başlamış diyorum bende .Daha ilkokul zamanlarımda babamın çalıp söylediği türküleri söylerdim çok iyi hatırlıyorum ve bir gün içimde büyük bu heyecanla babama bağlama çalmak istediğimi söyledim ,sayesinde öğrendim de, ortaokulda öğretmenlerimin beni Güzel Sanatlara yönlendirmesi, müzik dünyasına bir adım atmamı sağladı ve liseyi kazandığımın 2. senesi Türkiye Güzel Sanatlar Liseleri arası bir ses yarışmasında,Türkiye 1.liğine layık görüldüm,bu müziğe daha çok sarılmamı sağladı diyebilirim. Aynı zamanda 4 yıllık lise eğitimim sonucunda hem müzik bölümü 1.si hem de okul 1.si olarak mezun oldum

Henüz Sanat Müziği hakkında çok bilgimin olmadığı ortaokul yıllarımda yüreğimin bana hissetirdiklerini hiç unutmuyorum, nerede musikiye dair bir ezgi duysam beni kendisine çektiğini ve birgün orda kendimi bulacağımı hissetmiştim sanki,öyle de oldu lisede bir hocamın bana nihavet makamında bir şarkı öğretip konserde söyletmesiyle ,Sanat Müziği’ne karşı büyük bir sevgi başladı ve daha sonra daha çok dinlemeye,daha çok söylemeye başlamıştım. Ve nihayet Ankara ‘da çok kıymetli hocaların öğrencisi oldum

Yer aldığınız koro/ korolar hangileri bize kısaca çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Gazi Eğitim Fakültesinde Salih Aydoğan, Selçuk Bilgin,Nezihe Şentürk,Ülkü Özgür,Erdal Tuğcular gibi kıymetli hocaların öğrencisi oldum, aynı zaman da Muzaffer Şenduran ,Şentürk Deveci,Vedat Kaptan Yurdakul,Celal Abacı ,Çiğdem Gürdal,Emine Gürsel ve gibi değerli hocalardan ders aldım ve yönettikleri korolarda hem solist hem korist olarak bulundum. Vedat Kaptan Yurdakul şefliğinde Engürü Terennüm Türk Müziği Topluluğu’nda ve Çiğdem Gürdal şefliğinde Gazi Üniversitesi Akademisyenler Korosu’nda hem solist hem korist olarak bulunmaktayım

Bir başarı öyküsü … Gazi universitesi Müzik öğretmenliği bölümü bundan sonraki hedefleriniz neler olacak ?

Bundan sonraki en büyük hedefim
Musikimize iyi ve doğru şekilde hizmet edebilmek adına kendimi daha çok geliştirmek ,ilerleyebilmek

Turk Musikisi adına yapılan bir çok yarışma da elde edilen başarılar Dragos Musiki Derneği tarafindan yapılan halk müziği yarışmasında alınan Taşkın Doğanışık özel ödülüne layık görüldünüz duygu ve düşünceleriniz neler?

Benim için çok kıymetli bir ödül,bir yandan Sanat Müziği için çalışırken bir yandan Halk Müziğin’de albüm ödülü almak beni çok mutlu etti ,Tek bir müzik tarzına bağlı kalmayan ve kaliteden ödün vermediği sürece her türlü müziği çok seven biriyim ama özellikle gereken kıymeti görmediğini düşündüğüm Halk Müziğimiz adına böyle özel bir ödüle sahip olmak gurur verici .

 

Daha önce de Çorlu ‘da musıki toplulugu önderliğinde yapılan Türk Musikisi Federasyonu Sanat Müziği yarışmasında 2.lik ödülüne layık görüldünüz duygu ve düşünceleriniz neler?

Türk Musikisi Federasyonu’nun düzenlediği bir yarışmaydı ve o süreçte çoğu arkadaşım olan, hepsi çok değerli ve gerçekten birbirinden özel sesler arasından seçilmek ve tabii ki çok kıymetli jüriler tarafindan beğenilmek benim için büyük bir onur ve gurur kaynağı.

İyi bir solist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır ?

Bana göre o işe en başta gönülden bağlı olmak. Teorik eksiklikler tamamlanabilir şeylerdir fakat bir işi severek yapmak,okuduğu eserde hissettiği duyguyu dinleyiciye aktarabilmek en büyük nitelik, kimleri model aldığımızın ve çalışırken doğru kaynaklardan beslenmemizin de önemli olduğunu düşünüyorum


İyi bir korist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır ?

İyi bir şef,Iyi bir yönetim ,iyi bir koro demektir,koro bireyselliği öne çıkarmadan grup çalışmasına açık olmayı,gerektigi yerde nüanslara hizmet etmeyi ve yine en önemlisi bunu severek yapmayı gerektirir çünkü ister bireysel ,ister grupsal olsun müzik,aşkla yaptığımız sürece güzel bir sonuç gösterir. Bunlar hem iyi bir korist hem de iyi bir koro olmanın nitelikleridir.

Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü dışında akademik olarak ilerlemeyi düşünüyor musunuz ?

Kendimi daha çok geliştirebilmek adına akademik ilerleme düşünüyorum

Her şarkı farklı bir ruh hali her makam ise bu okyonusun farklı kıyısı olarak kabul edilirse siz müziğin neresindesiniz?

Müzik, Engin bir Derya. Bana göre yolun daha çok başındayım ama bildiğim ve kararlı olduğum bir şey var ki oda bu işe gönül verdiğim. Dinlerken de seslendirirken de mutlu hissettiğim,gerçekten güzel anlara,güzel hayallere eşlik eden bu “Engin Derya” da bir damla olma yolunda ilermeye çalışmak bile güzel .

Genc solistler projesi hakkındaki duygu ve düşünceleriniz neler ?

Bu projenin, adında yazdığı gibi güzel bir amaca hizmet etmesi beni çok mutlu etti ,bu işi seven ve benim gibi daha yolun başında olan genç arkadaşlarımın kendilerini ifade etmeleri açısından güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum ,özelikle Musikiye gönül vermiş fakat gereken değeri ve desteği alamadıği için sesini duyuramamış genç icracılara güzel bir destek. Bu ve bunun gibi güzel projelerin daha çok olması dileğiyle
ve teşekkürlerimle

 

Reklamlar