Deniz Efil-Genç Solistler Projesi-Engürü Klasik Türk Müziği Topluluğu-Trt Tsm Korosu

Deniz Efil Kimdir ? 

1983 Samsun doğumluyum. Üniversite yıllarıma kadarki hayatımı Samsun’da geçirdim. Üniversite sınavında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni kazanarak Ankara’ya geldim. 2008 yılında mezun olduktan sonra iş hayatına da burda başlayarak Ankara’ya yerleştim.

-ilk olarak musiki ile tanismaniz nasil oldu ?

İlk olarak musiki ile tanışmam ilkokul 4.sınıfta sınıf öğretmenimin müziğe olan ilgimi farketmesi ve beni topluluk önünde şarkı söylemeye teşvik etmesi ile başladı. Kendisine bundan ötürü minnattarım. O günlerden sonra da müziğe her geçen zamanda daha da aşk ile bağlandım.

 

Üniversite yıllarına kadar pek çok müzik türü ile ilgilendim, dinledim, seslendirdim. Üniversite yıllarına geldiğimde ise Halk Müziği ve Sanat Müziğine olan ilgim daha baskın hale geldi. Bağlama çalarak halk müziğini icra etme hususunda içimde büyük bir istek uyandı. Muhakkak seslendirmenin yanında bir enstrümanda kullanmalıyım diye bir fikir oluştu bende. Kısa bir araştırmadan sonra Musa Eroğlu Müzik Merkezi’nde nota solfej eğitimleri ile temel bağlama eğitimi almaya başladım. Yaklaşık 6 ay devam ettim. Sonrasında yıllar içerisinde sanat müziği ve türk müziği ezgilerini bağlama ile icra etmeye çalıştım. Bu süreçteki uğraşlarımla ve Musuki eserlerinin o tarifsiz ruhuyla tanışmaya başlayınca, türk musukisine olan ilgim halk müziğine olan ilgimin önüne geçti.

 

Yaklaşık 3 yıl önce TRT Sanatçısı Cemile Karabulut’un yönettiği TRT Türk Sanat Müziği Personel Korosu’nda Solist ve Korist olarak yer almaya başladım. Konserlerinde solo eserler seslendirdim. Hemen 1 yıl sonrasında da TRT Sanatçısı Vedat Kaptan YURDAKUL hocamla tanışarak kendisinin yönettiği Engürü Türk Müziği Derneği Klasik Türk Müziği Topluluğu’nda Solist ve Korist olarak yer almaya başladım.

Bu vesile ile değerli hocalarımdan Türk Müziği üzerine dersler alma ve onların derin tecrübelerinden faydalanma fırsatı buldum.

 

_Musiki sizce ne ifade ediyor ?

Musuki benim için varolduğum sürece ruhumda ve benliğimde taşıyacağım bir ışığı ifade ediyor. Onsuz bir aydınlığı düşünemiyorum.

Musuki kimlikten, coğrafyadan, herşeyden bağımsız evrensel bir sevginin ezgilerle ifadesi diye düşünüyorum. Her insanın kalbine ve ruhuna dokunan bir sihri vardır musukinin..

 

-Musikinin neresinde yer aliyorsunuz ?

 

Bu zorlu ve güzel yolculuk anlamında yolun başında olduğumu fakat Musukinin tam kalbinde yer aldığımı düşünüyorum. Hem kendi benliğimle bunu her an yaşıyor ve hissediyorum hem de musukinin gerçek manada icra edilmesine önem gösteren insanlarla hocalarımla bir arada bu yolculuğu sürdürdüğümü düşünüyorum.

 

-Yer aldiginiz koro/ korolar hangileri?

 

TRT Sanatçısı Şef Vedat Kaptan Yurdakul ‘un yönettiği Engürü Klasik Türk Müziği Topluluğu’nda ve TRT Sanatçısı Şef Cemile Karabulut’un yönettiği TRT TSM Korosu’nda hem solist hem de korist olarak yer alıyorum.

 

-Musiki anlaminda bu zorlu yolda hangi degerli hoca/hocalarin musiki birikiminden yararlandiniz?

 

Bir önceki soruda da belirttiğim gibi ,Değerli hocamlarım Vedat Kaptan Yurdakul ve Cemile Karabulut ile musuki çalışmalarımı sürdürmekte ve onların engin bilgilerinden yararlanmaktayım.

 

 

-Turk musikisinin gelismesi adina genc solistlerin gorev ve sorumluluklari neler olmalidir ?

 

Yapılan her çalışmanın, icra edilen her eserin türk müziğine bir hizmet ve bu kültürün yaşatılmasına bir katkı olduğu bilinci ile hareket etmeliyiz ve bu sorumluluğu taşıyarak, her eseri en doğru şekilde icra edebilmek için kendimizi geliştirmeye ve öğrenmeye devam etmeliyiz.

 

-Iyi bir koro olmanin temel nitelikleri neler olmalidir?

 

İyi bir koro olabilmenin temelinde herşeyden önce iyi bir şefin yönetiminde olması gerekir diye düşünüyorum. Sonrasında koronun üyelerinin bu işe gerçekten gönül vermiş ve aşkla yapan insanlardan oluşmuş olması koronun kalitesini ve gelişimini doğrudan etkileyecektir. Bireyselliği yalnızca gerektiği ve uygun görüldüğü yerlerde öne çıkararak temelde toplu olarak bir bütün halinde ve bir uyum içerisinde olmalıdır koro. Koronun her bir üyesinin bu bilinç ile hareket etmesi gerekir diye düşünüyorum.

 

-Iyi bir solist olmanin temel nitelikleri neler olmalidir?

 

Müziği tüm iliklerine kadar hissederek yaşamak, aldığı her nefeste bunu duyumsamak iyi bir solist olmanın temelidir, ruhudur. Türk musukisi eserlerini icra etme noktasında teknik doğruluklara gereken hassasiyeti göstermek musukinin geçmişine ve doğasına saygıdan gelir. Bu bilinci de taşımalıdır iyi bir solist. Kendini durmadan geliştirmeye ve müzik adına yeni şeyler öğrenmeye, etrafındaki tecrübelerden faydalanmaya açık olmalıdır iyi bir solist.

 

-iyi bir icraci ile iyi bir donanimli solist arasindaki temel farklar neler olmalidir?

 

Elbetteki doğuştan bahşedilen yetenekleri kullanarak solistler icra anlamında eserleri iyi seslendirebilirler ve seyirciye bir duygu geçirebilirler; fakat gerçekten iyi donanımlı, yani kendini eğiterek ve seslendirdiği eserlerin dinamiğini iyi özümseyerek bu işi yapan donanımlı solistler ise yalnız icra etmekle kalmayarak eserin varoluşunda taşıdığı ruha ve musuki genetiğine de sadık kalacaktır. Bu yaklaşım ise bizim yüzyıllara varan kültürümüz olan musukinin bozulmadan ve dejenere olmadan gelecek nesillere aktarılmasına bir artı değer sağlayacaktır.

 

Ilk sahne heyecani… Tarifsiz bir mutluluk olsa gerek duygu ve dusunceleriniz neler?

 

İlk sahne heyecanımı 3 yıl evvel TRT stüdyolarındaki konserimizde “Hüzün” adlı eseri seslendirirken yaşamıştım. Gerçekten de dediğiniz gibi tarifsiz bir mutluluk ve bunun ötesinde anlatılması zor bir duygu durumu yaşatıyor insana. O ışıkların altında ve karşınızda musukiye gönül vermiş yüzlerce insan dikkatle sizi dinlerken, siz yalnızca eserin ruhunu yaşamaya ve o ruhu karşı tarafa geçirerek insanların kalbine dokunmaya çalışıyorsunuz. Bunu başardığınızı hissettiğiniz o final anında alkışlar ve gülümseyen yüzleri görmek benim için dünyanın en değerli duygularından ve mutluluklarından biriydi ve bu duygu selini her sahnede ve her solo performansımda artarak yaşıyorum. İyi ki varsın musuki diyorum.

 

-Genc solistler projesi hakkindaki duygu ve dusunceleriniz neler? 

 

Her yolculuğun başında olduğu gibi, sesinizi doğru yerlere duyurmak oldukça zor bir uğraş. Bu bağlamda bu güzel projenin çok anlamlı ve değerli bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Bizim gibi musukiye gerçekten gönül vermiş; işi ,konumu ve geldiği yer ne olursa olsun, musuki adına bir şeyler üretmeye, yaşamaya ve yaşatmaya çalışan insanların , sesimizi duyurabilmek ve bilinebilmek adına böyle projelere ve adımlara oldukça ihtiyacı var. Bu adımların çoğalması ve musuki yolunda biz genç solistlere ışık olması dileğiyle…

Çok teşekkür ediyorum.

Reklamlar