Bedia Gürdamar-Burhan Kul Türk Sanat Müziği Topluluğu

bedia gürdamar
Bedia İsmet Gürdamar Kimdir ?
 Bedia İsmet Gürdamar 19/08/1990 İstanbul doğumlu bir esnaf çocuğuyum. Aslen Erzincanın Kemaliye’liyeliyim. İlk,orta ve lise öğrenimimi İstanbul Beyoğlu ilçesinde gördükten sonra ailemin isteği üzerine Kütahya Dumlupınar üniversitesi’nde Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olup, kendi isteğim olan konservatuar’a (Afyon Kocatepe Üniversite Devlet Konservatuarı) girerek mezun oldum.
İlk Olarak Musiki ile tanışma hikayeniz nasıl oldu?
 Annemin sanat güneşimiz Zeki Müren’in ve Emel Sayın’ın hayranı olması hasebiyle eve dinlediğim Zeki Müren ve Emel Sayın kasetleriyle büyüdüm.lise yıllarımda müzik öğretmenim saygıdeğer Beyhan Tıknaz hanımefendi benim sesimin güzel olduğunu söyleyerek milli eğitim bakanlığının düzenlediği liseler arası Türk halk müziği ses yarışmasına katılmam için öncü oldu. Ve İstanbul dördüncüsü oldum. Ardından çok değerli üstad hemşehrim,köylüm kıymetli Bekir Ünlüataer vasıtası ile Üsküdar musiki cemiyetinin kapısını çaldım orada değerli hocalarım Engin Tarı, Ali Naci Erol, Atila Gündüz, Ahmet Görür, Cahit Deniz, Esin Seçkin, Tolga Duran ve Sezen Cin Özdemir’den yararlanma fırsatı buldum. Bekir bey’in de o yıllarda kurduğu solist atölyesi çalışmalarında bulundum. Konservatuara hazırlık döneminde değerli ablalarım, hocalarım Gözde Can Kakı ve Nağme Yarkın’ın vesilesiyle kendisine büyük hayranlık duyduğum ve kendime örnek aldığım çok kıymetli hocam Çiğdem Yarkın ile tanıştım ve kendisinin büyük emekleri sonucu konservatuvar sınavını kazanarak Rüstem Semih Şenyayla, Yıldırım Aktaş, Burhan Kul, Ömer Bildik, Tunisa Yeşilcay ve konservatuarımızın değerli hocalarından ders aldım. Bu süre zarfında Afyonkarahisar’da Burhan Kul hocamızın önderliğinde bir derneğin çoçuk korosun da değerli Çiğdem Gürdal hanımefendiye asistanlık yapma Şerefine nail oldum.
Musiki alaninda hangi hocalardan yararlanma firsatiniz oldu ?
Bir çok kıymetli kadın ve erkek hocalar var aslında. Bekir Sıtkı Sezgin ve Alaaddin Yavaşça hocalarıma olan hayranlığımı bir kenara atmamakla birlikte. Meral Uğurlu hanımefendi hocamıza, Çiğdem yarkın hocama olan sevgim onların okuyuş üslupları benim onlara olan hayranlığım kelimelerle ifade edilemez. Örnek olarak kendilerini almakla birlikte Safiye Ayla, Perihan Altındağ, Sabite Tur Gülerman,İnci Çayırlı hocalarımı da örnek almaktayım.
Bekir Unluataer gibi degerli bir hocanin yaninda calisma imkaniniz oldu .Musiki anlaminda kazanc ve degerleriniz ne oldu ?
Daha öncede bahsettiğim üzre Bekir Ünlüataer,Çiğdem Yarkın,Okul bitirme tezim için değerli bilgilerinden yararlandığım Sayğıdeğer hocalarım Mustafa Doğan Dikmen, Fikret Karakaya ve daha öncede belirttiğim gibi konservatuarımızın kıymetli hocaları.
Konservatuarımızın değerli hocalarından Burhan Kul hocamızın yapmış olduğu solist atölyesi sertifika Programı ile de solistlik üzerine pek çok şey öğrenmiş oldum.
 Musikiye attığım temellerden biriydi Bekir Ünlüataer ile meşk etmek ondan birşeyler öğrenmek. Sahne de nasıl durulmalı, heyecanı nasıl kontrol etmeliyiz gibi birçok şeyi öğrendim.
Uskudar Musiki Derneginde calistiniz bu baglamda uskudar musiki cemiyetinin size kattigi degerler neler oldu ?
6)Üsküdar Musiki Cemiyeti bir yuva benim için. Öğrendiğim bilgilerin bir çoğunu oradaki kıymetli hocalarımdan öğrendim. Nota,solfej eğitiminin yanı sıra repertuar dersleri öğrenirken aynı kandan olmadan da aile olunabileceğini ve cemiyetçilik ruhunun ne olduğunu orada öğrendim.
Yer aldiginiz koro/korolar hangileri? Calismalarinizdan bizlere bahsedermisiniz.
Şef Çiğdem Yarkın’ın Kadıköy de çalıştırdığı Ferahfeza Türk Müziği topluluğu ve Şef Burhan Kul’un Beyoğlu’n da çalıştırdığı Burhan Kul Türk Müziği topluluğu üyesiyim.
Iyi bir solist olmanin temel nitelikleri neler olmalidir ?
 Bekir Sıtkı Sezgin hocamızın bir sözü vardır: “Allah, size büyük bir musiki kabiliyeti vermiş olabilir, musikiyi ilmen de iyi öğrenmiş olabilirsiniz. sesiniz de fevkalade olabilir. ağzınızla kuş tutarsınız, herkesi hayretlere düşürebilirsiniz. ama sanat ahlakınız, sanatın edep ve hayası yoksa, bunu kazanamamışsanız; hiçbir şey değilsiniz.” demiştir. Bence bu soruyu o kadar güzel cevaplamış ki daha üstüne söyleyecek bir söz bulamam.
Musiki sizce ne ifade etmektedir?
Musiki benim için aşk ve aş benim için. Musiki bir yaşam biçimi, bir felsefe.
Gecmisten bugune musiki alaninda bir cok guzel calismanin yapildigini biliyoruz Sizi heyecanlandiran projeler hangileri oldu ?
 Evet bir çok proje yapıldı. Her yıl yapılan ve benimde iki yıl için de yar aldığım Uluslararası Masyas Kültür,Sanat ve  Müzik Festivali, Uluslarası Hisarlı Ahmet Sempozyumu gibi bir takım projeler de bulunma Şerefine Nail oldum .
 
 Genc solistler projesi hakkinda duygu ve dusunceleriniz neler ?
Öncelikle bu proje için beni layık gördüğünüz için çok teşekkür ederim. Bu kıymetli projede yer aldığım için çok mutluyum. Gençlere ışık tutacak bir çalışma olacağından eminim.
Reklamlar