Aslı Akbaş-Genç Solistler Projesi-Gebze Musiki Topluluğu

Aslı Akbaş kimdir? / 1979 İstanbul doğumluyum. Gazi Üniversitesi Seracılık  ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinden mezunum. Ailemle beraber Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşıyorum. Özel bir hastanede 12 yıldır Kurumsal iletişim departmanında çalışıyorum. Ayrıca Kızılay gönüllüsüyüm. 4 Yıldır Çayırova Kızılay derneği Kadın kolları yönetiminde basın yayın başkanlığı yapıyorum.

 

İlk olarak müzik ile tanışmanız nasıl oldu? / Müzik ile doğdum diyebilirim aslında. Kendimi bildim bileli hep müzik dinledim hep şarkı söyledim. Çocukluk yıllarımda evde radyodan türkü sesi eksik olmazdı. Sonraki yıllarda ve hala evimizde sürekli TRT müzik dinleniyor.

Ben Niğde’liyim, hemşerimiz olan Ali Ercan babamın arkadaşı. Ali amca babamın da müzikle uğraştığını bildiği için (babam da ritim çalar) bir gün babama” Sen müzikle ilgileniyorsun, 5 çocuğun var onlardan da mutlaka müzik seven söyleyen vardır. Getirirsen ders vereyim. “ diyince babam elimden tutup Unkapanı plakçılar çarşısına Ali Amcanın yanına götürdü beni. Bir kış boyunca her cumartesi gittim yanına ama o zamanlar çok küçüktüm ve türkülerin değerini tam anlayacak yaşta değildim. Bir kışın sonunda gitmekten vazgeçtim ancak bana o günlerin ve Ali amcanın çok katkısı oldu.

Sonrasında üniversiteyi Kırşehir’de okudum. Şirin Kırşehir Neşet Ertaş memleketi. Orada yaşayıp türkü sevmemek mümkün mü? İlk türkümü Üniversitenin bahar şenliklerinde “Şad olup gülmedim de” ile start vermiş oldum. Ve sonrasında tam bir türkü aşığı oldum. Terme termal otellerinde özel gecelerde birkaç kere sahne aldım. Dernekler arasında düzenlenen ses yarışmasına katıldım. Kırşehir’de birinci oldum. İki ayrı yaş grubundan bir bay bir bayan toplamda dört kişi olarak Eskişehir’e bölge yarışmasına katıldık. Kırşehir olarak iki birincilik bir ikincilik bir üçüncülük ile döndük. Ben üçüncü oldum.

 

Ardından iş hayatı başladı. Çalıştığım hastane de hekimlerinde yer aldığı “Karmaşık” isimli bir grup oluşturduk. Stüdyoda bir araya geliyorduk. Elektro gitar, yan flüt, saksafon, batari ve klavye eşliğinde şarkılar söyledik. Çok keyifliydi. Ben pop yada rock şarkılarını türkü nağmeleriyle süslüyordum.

 

Gebze Musiki Topluluğu ile tanışmanız nasıl oldu? / İlk duyduğumda keşke türkü söyleseler diye düşündüm gitmek istedim ancak kısmet olmadı. Aradan birkaç yıl geçti. Kardeşim de gitar çalar söyler. Kardeşimi bir tiyatro gösterisinin arasında gitar çalması için çağırdılar. Aynı gün GEMUT’un da konseri varmış ve kardeşim provalarını izlemiş ve bana abla sen de orada olmalısın dedi. Bende internetten araştırmaya başladım ve yöneticilerden bir kişiyle iletişime geçtim. Salı akşamları çalıştıklarını ve çalışma yerini söyledi ilk Salı günü gittim ve 6 senedir de gitmeye devam ediyorum.

 

Erbil Aydin gibi değerli bir şef ile çalışmak nasıl bir duygu?/ Erbil Hoca ile çalışmanın en güzel tarafı yeniliklere açık. Size şöyle örnek vereyim. Gemut’daki ilk solom “şad olup gülmedimde “ idi. Ben hoşuma gittiği için söylemiştim sonra kendimi konserde solo yaparken buldum. Daha sonra türkülerden şarkılara geçtim. Daha sonra “Ah İstanbul” okudum. En son Yeşilçam şarkılarında 7 kocalı hürmüzü seslendirdim. Gemut dışında kaç musiki korosunda bozlak okunuyordur yada 7 kocalı hürmüz gibi bir eser seslendiriliyordur. Erbil Hocam bizim istediğimiz tüm eserleri tarzı ne olursa olsun hiç bıkmadan büyük bir sabırla dinliyor ve de konserlerde söylememize de destek oluyor. Bizim koromuzda solo yapmak isteyip de yapamayan kimse yoktur. İsteyen çalışıp söyleyen herkese Erbil Hoca mutlaka solo verir bu konuda ki hakkaniyetli tavrını bir çok koro da bulunmayacağına eminim bu nedenle Erbil Aydın ile çalışmak gerçekten büyük bir şans diye düşünüyorum.

 

Gebze Musiki Topluluğu olarak çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?/ Gebze musiki topluluğu olarak yılda en az 3 tane konser veriyoruz. Bu konserlerin değişik konseptleri oluyor. Yeşilçam şarkıları, Zeki Müren Konseri, Cumhuriyet Konseri vb. 29 Ekim 2017 tarihinde Bilge Kolejinin öğrencileri ile beraber gerçekleştirdiğimiz Cumhuriyet konseri bir harikaydı. Konserin başından sonuna kadar ortaokul ve lise öğrencileri bizimle beraber şarkılara eşlik etti. Konser başında ve sonunda ana sınıfı öğrencileri minikler marşlarda bizlere eşlik etti. 7’den 70’e Cumhuriyet şarkıları söyledik. Zeki Müren konserinde Zeki Müren’in seslendirdiği eserleri seslendirdik. Gebzeliler bu konseri ayakta dinledi. Yeşilçam şarkıları konserini geçen sene gerçekleştirmiştik bu yıl ikincisini planlamışken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdiğimiz ilk konseri tekrarlamamızı istedi. Bir hafta arayla iki Yeşilçam konseri verdik. Repertuarları tamamen farklı olan bu iki konser de başarı ile tamamladık.

 

Sizce iyi bir solist olmanin temel nitelikleri neler olmalıdır?/ Her iş de olduğu gibi şarkı söylemeyi çok sevmek gerekiyor öncelikle. Sonrasında çok dinlemek gerekiyor. Ben bir şarkı söyleyeceksem mutlaka TRT sanatçılarında dinliyorum önce bir çok kere ve farklı solistlerden. Duygusunu iyice hissediyorum. Son aşamada eğer seyirciye enerjinizi ve duygunuzu hissettirebiliyorsanız o zaman iyi bir solist adayı olmuşsunuz demektir.  Eğer seyirci ile iyi bir iletişim kurabiliyorsanız hata da yapsanız hiç dikkat çekmiyor.

 

Sizce iyi bir korist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır? / İyi bir korist olabilmek için şefinizi çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Koronun içerisindeki her korist koro içerisindeki sorumluluğunun çok iyi farkında olması gerekiyor. Ayrıca konser adabını bilmek ve uygulamakta iyi korist olmanın en önemli özelliklerinden biri.

 

Gebze Musiki Topluluğu haricinde herhangi bir koroda yer aldınız mı ?/ 2015 yılında Çayırova Türk Kızılayı Başkanımız Sayın Halil Keskinoğlu’nun önderliğin de Çayırova Türk Halk müziği topluluğunu kurduk. Halil Keskinoğlu Gebze Musiki Topluluğu ‘nun da kurucu başkanıdır ve 12 sene başkan olarak hizmet vermiştir. Bu topluluk la 2 ay gibi kısa bir süre çalışarak Çay TV’de canlı yayına katıldık. Şefimiz Nilsu Uzundağ genç, enerjik ve bizlere müzik anlamında bir şeyler öğretmek için çırpınıyordu. Öğrettiği nefes egzersizleri ve şan eğitimleri çok işime yaradı. Konserlerde alışılagelmişin biraz daha dışında şeyler yapmaya gayret ettik. 3 ayrı konser verdik. Her konserin sunuculuğunu da ben üstlendim.

 

Şef -koro/ koro – seyirci arasındaki diyalog nasıl olmalıdır? / Konserlerde Koro ile şef arasındaki diyalog çok önemli ben gözümü Erbil hocadan ayırmıyorum. Erbil Hocam çok iyi bir şef, o sakin el hareketleriyle o kadar çok şey anlatır ve hem sazları hem de bize ne yapmamız gerektiğini o kadar iyi anlatıyorki böyle bir şef ile çalıştığım için çok şanslıyım. Koro seyirci arasındaki diyalogda samimi olmalı. Seyirci hem solistin hem koronun enerjisine çok çabuk ayak uyduruyor. Bu nedenle güler yüzlü ama koroyu bozmadan enerjisini bakışları ve gülümsemesiyle seyirciye yansıtmalıdır.

 

Genç solistler projesi hakkındaki duygu ve düşünceleriniz neler?/ Bu proje gerçekten çok kıymetli. Türkiye de o kadar çok müzikle uğraşan kişi var ki. Bir çoğu da gerçekten harika yorumcular. Gençlerin enerjisine ve duygusuna ihtiyaç var diye düşünüyorum. Sizi de bu projeyi hayata geçirdiğiniz için teşekkür ediyor gönülden kutluyorum..

 

Reklamlar