Merve Nur Çetin /Genç Solistler Projesi(Bolu Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu)

-MERVE NUR ÇETİN KİMDİR?

13.04.1996 Bolu doğumluyum. 2 çocuklu bir ailenin 2.çocuğuyum. Eğitim ve öğretim yıllarım üniversitenin ilk yılana kadar Bolu ‘ da devam etti. Orta öğretim yıllarımda spora başladım ve 7 yıl ‘badminton’ oynadım. Bu süreç içerisinde Türkiye’nin birçok şehrine müsabakalara gittim.

2014 yılında Kastamonu üniversitesi Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümüne başladım ve 2. Sınıfta memleketim Bolu’ya, Abant izzet Baysal Üniversitesi Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik bölümüne yatay geçiş yaptım.

Şuan hala daha Abant izzet Baysal Üniversitesi Bolu Sağlık Yüksekokulu hemşirelik bölümünde okumakta olup 4.sınıf öğrencisiyim.

-İLK OLARAK MUSİKİ İLE NASIL TANIŞTINIZ?

Bu hikayem çok enteresan ve benim için çok özeldir.

Benden 9 yaş büyük bir ağabeyim var ve oda müzikle ilgileniyor. 18 yaşlarında iken Bolu’da bir koroda bağlama çalıyordu. Çalışmalar akşam saatlerinde olduğu için annem abimin tek başına gitmesini istemiyor ve bu sebeple de izin vermiyordu. Abim mecburen yanında  beni götürmek zorunda kaldı. Tabi ben daha o zamanlar 9 yaşımdayım. Saat 22.00 oldu ve benim ciddi şekilde uykum geldi. Dışarı hava almaya çıkmak için kapıya yöneldim ki sevgili koro şefim çok saygıdeğer manevi abim Yılmaz ÖZCAN hocam beni ‘prenses gel bakalım buraya nereye kaçıyorsun ’ diyerek yanına davet etti. Ben çok heyecanlandım ve yanına gittim. Bilmediğim bir ortam ve benden yaşça epey büyük bir topluluktu.

Tek bildiğim parça ‘çiçekten harman olmaz’ türküsünü orada seslendirdim ve o günden itibaren o koronun prensesi olarak kaldım.

İlk olarak 9 yaşında konsere çıktım ve solo eser olarak ‘versinler’ adlı eseri okudum.

O zamandan beri koroda bulunan herkesin ‘prensesiyim ‘ …

 

-BOLU BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU İLE İLK TANIŞMANIZ NASIL OLDU ?

Belediyemizin bu yönde bir faaliyetinin olduğunu biliyordum fakat yoğunluğum ve derslerim nedeniyle koroya 1 yıl ara vermek zorunda kalmıştım. Rıfat GÜNEN hocamın çalışma prensibini ve koronun methini duyduktan sonra gitme kararı aldım. Gittiğim de de ne kadar doğru bir karar verdiğimi görmüş oldum.  

-İLK KONSER HEYECANI?

Bu zamana kadar birçok konsere çıktım ve her seferinde de ilk konserimmiş gibi heyecanlı olurum. Ellerim ayaklarım birbirine dolaşır. Acaba yanlış okur muyum diye düşünüp tatlı bir stres içerisine girerim.

İlk konsere çıktığım da dediğim gibi henüz 9 yaşındaydım. Minnacık boyumla mikrofona bile ulaşamamıştım. Çok heyecanlıydım özellikle annemin karşımda bana bakan güzel gözlerinden güç alarak sorunsuz ve büyük alkış sesleriyle eserimi tamamladım. Mikrofonu şefime vererek kaçmak üzereydim ki şefim beni tebrik etti. Daha sonra koşa koşa yerime gittim.

O günün belediye başkanı konser sonunda tebrik çiçeğini şefe vermek yerine bana verdi. Ve buda beni takdir edersiniz ki onurlandırdı.

Musuki adına çevremde beni bu kadar destekleyen güzide insanların varlığıyla hala korolara devam etmekteyim. 22 yaşındayım ve Türk Müziğinden müthiş derece de zevk alıyorum, hem okurken hem de dinlerken..

 

-BOLU BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Salı ve Perşembe günleri olmakla beraber haftada 2 gün çalışmalarımız oluyor. Saat 19.00 da başlayıp 3 saatlik bir çalışmayla 22.00 civarlarında bitiyor.

Koromuz da her kesimden insan olmakla beraber totalde 60 civarı kişiyle büyük bir koroyuz. Koro demekten ziyade büyük bir aileyiz.

 

-REPERTUAR ÇALIŞMALARINDA DİKKAT ETTİĞİNİZ TEMEL UNSURLAR NELERDİR?

Repertuar belirlerken önce makam belirliyoruz.

 

-İYİ BİR SOLİST OLMANIN TEMEL NİTELİKLERİ NELER OLMALIDIR?

Bana iyi bir solist misiniz diye soracak olursanız çok iyiyim diyemem ama kendine güvenen bir solist misiniz diyecek olursanız evet kendine güvenen bir solistim.

Bana göre iyi bir solist olmak sadece eseri mükemmel yorumlamak değil, eserle bir bütün olup seyircilere bunu aktarabilmektir. Sahneye hakim olmak, ensturmanlara kulak vermek ve en önemlisi de şefle olan diyalogu iyi kurabilmektir. Bunların hepsini bir arada yapabiliyorsak bence iyi bir solist olmuşuz demektir.

-İYİ BİR KORO OLMANIN TEMEL NİTELİKLERİ NELERDİR?

Kesinlikle koroda disiplin ön plandadır. Koro da bulunan kişilerin şefi pür dikkat takip etmeleri önemlidir.

Devamlı ve düzenli çalışmak koronun niteliğini arttırmak adına gerekli bir süreçtir.

 

-İDEOLÜNÜZDE Kİ SANATÇILAR KİMLERDİR?

Melihat GÜLSES

Ayşen BİRGÖR
-GENÇ SOLİSTLER PROJESİ HAKKINDAKİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

Biz gençlerin  önünü açmak adına gerçekten takdire şayan bir proje. Türk müziği ile ilgilenmek isteyen fakat buna ulaşamayan veya bu konuda çekinen birçok arkadaşımıza da örnek olmak adına yapılmış güzel bir proje. Bu projeye benim de davet edilmem gerçekten beni de çok mutlu etti bu hususta sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bu proje sayesinde inşallah Türk Müziği çok daha yükseklere taşınıp , biz gençler sayesinde kıymeti bilinerek bizden sonraki nesillere de değişmeden aktarılır.

Projeyi yapanlara şükranlarımı iletiyorum devamlı olmasını diliyorum. Teşekkürler.

 

Reklamlar