Şennur Dinleyen-Genç Solistler Projesi(İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Misafir Ses Sanatçısı)

Şennur Dinleyen kimdir ?

Şennur Dinleyen müziği iliklerine kadar hisseden ama bu hisleri henüz insanlara hissettiği haliyle  aktaramayan ve bunun için çabalayan genç bir musiki gönüllüsü.

 

Musiki ile ilk tanışma hikayenizi okuyucularımıza paylaşırmısınız?

Musiki ile tanışmam doğduğum an itibari ile gerçekleşmiştir. Sanatçı bir ailenin ilk çocuğu ve ilk torunu olmanın verdiği yoğun ilgi musiki üzerinden de kendisini hissetirmiş, çeşitli müzik türleri henüz beşikte bir bebek iken ruhuma nüfus etmiştir. Babamın anlattığı bir hikayeye göre 1 yaşına gelene kadar amcam bana Ümmü Gülsüm dinletirmiş ve dinlerken bir bebek ağlaması gibi değil de müziği analiz eden ve duygu yoğunluğundan taşan bir yetişkin gibi şarkının sonlarına değin göz yaşlarına boğulurmuşum.

 

Kemanda bir duayen isim Turay Dinleyen ‘in kızı olmak ve musiki anlamında babanızın size kattığı değerler nelerdir?

Kemanda duayen bir babanın kızı olmanın en başta hissettirdiği şeyler gurur, güven ve sorumluluk. Gurur, bu işin içinde olmayanların da sanatçı bir yakını için hissedeceği bir duygu. Güven, bu işi yapmak isteyen birinin yani benim atacağım adımlarda danışabileceğim ve  attığım adımları değerlendirebilecek birinin olmasından kaynaklanan duygu. Sorumluluk ise belli kitlelere eriştikçe babamın kızı olarak anıldığımdan onun adını en iyi şekilde temsil etme arzusundan kaynaklı duygu.

Müzikal anlamda babamın bana kattıkları müzikal olan her şey.

 

Türk Musikisi çok derin bir okyonus ve bu yolda ilerlemek ayrı bir gayret çaba gerektirmekte .Siz musikinin neresindesiniz ?

Dediğiniz gibi musiki çok meşakatli bir yol fakat bu yolun başına gelip oradan o yola bakabilmek ve yol hakkında fikir sahibi olabilmek bile bir çok şeyi tamamlayıcı bir hâl. Bu cümlemden de kendimi musikinin neresinde gördüğüm tahmin edilebilir..

 

Türk musikisinde hedefleriniz neler ?

Musiki anlamında hedeflerim müziğimizin zenginliğini toplumun her kesimine türlü şekillerde anlatmaya çalışmak. İnsanları kapasitesine göre sınıflandırıp ayrım yaparak müziğimizi yaşatamayız. Çünkü müzik dünya çapında dahi evrenseldir.

 

 

İyi bir solist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır ?

İyi bir solist olmanın niteliklerinin kesin bir yanıtı olmamakla birlikte benim şu anki fikrimce okunan eserin ne anlattığını karşımızdaki insana hissettirebilmek denebilir.

 

İyi bir korist olmanın temel nitelikleri neler olmalıdır?

Toplu icralarda bulunmak ise daha teknik bir çalışma gerektirir. Herkes aynı ifadede birleşmeli ve bir bütünlük sağlanmalıdır. Bunun için de iyi şef ya da detaylı bir çalışma gerekmektedir.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğunda da misafir sanatçı olarak yer almaktasınız.Buradaki çalışmalrınızdan bizlere bahsedermisiniz?

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda 1 yıldır misafir sanatçı olarak icra heyetinde bulunuyorum. Buradaki çalışmalarım kendimi musikinin çeşitli alanlarında geliştirme bazlı devam ediyor.

 

İlk konser ilk heyecan farlı bir duygu olsa gerek ciddi çalışmanın ürünü olan bu konserlerdeki duygu ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşırmısınız ?

İlk konserimin heyecanı konser öncesi, konser sırası ve konser sonrası olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Ben konser öncesi aşamasında olarak seyirci ile buluşacağım o anı sabırsızlıkla bekliyorum.

 

 

Ve bir çok başarılı proje gibi Şennur hanım projesi.Ciddi bir emeğin musiki severlerle buluşması.Bu proje hakkındaki duygu ve düşünceleriniz neler?

 

Şennur Hanım projesi benim dönemsel bir tutkumun eseri. Eşsiz icraların taş plakları dolduğu o döneme duyduğum özlemi dindirmek ve o eserleri seslendirirken insanların da benim gibi gözlerini kapattığında dönemim yıldızlarını görebilmesini arzulamak projenin amacı denebilir.

 

 

Genç solistler projemiz hakkındaki duygu ve düşünceleriniz neler ?

Genç solistler projesi musikimizi genç nesile tanıtmak ve merak uyandırmak için faydalı bir proje. Orada bulunan bütün arkadaşların edindikleri görevi layığı ile yerine getireceklerinden şüphe duymuyarak hepsine başarılar diliyorum.

 

Reklamlar